راه رسیدن به آرامش- معصومه دارابی نیا

فهرست مطالب

20 راه رسیدن به آرامش در زندگی را باید بدانید

زندگی در دنیای امروز پراز مشغله و مسئله باعث ایجاد استرس های زیادی شده است. در دوره ی قدرت شناخت و انتخاب درست بخشی از عوامل زمینه ساز موفقیت و آرامش مطرح شد. اما آرامش تاحد زیادی به طرز فکر، باورها و ارزش‌های زندگی هر فردی مرتبط است و شرط رسیدن به موفقیت در زندگی آرامش است. در ادامه جهت مطالعه راههایی برای رسیدن به این مقصد در سایت معصومه دارابی نیا همراه ما باشید.

معنای آرامش در زندگی چیست؟

اصل آرامش در درون هرفردی است. درست است که عوامل بیرونی هم تأثیر دارد اما درواقع یک حس کاملاً درونی است. آرامش به معنای لذت از زندگی، امید و انگیزه، رفع نیاز به امنیت، حمایت های فردی و اجتماعی و دوست داشتن خود و دوست داشتن ديگران است. و همچنین سلامت جسم و روان نقش شایانی در افزایش آرامش و بهبود کیفیت زندگی دارد.

راهکارهای رسیدن به آرامش و تقویت آن

منشأ شکل گیری الگوهای فکر، احساس، باور، عادات رفتاری در ذهن هر فردی است و آرامش ذهنی گاهی با تغییر این الگوها بدست می‌آید. آرامش هم مثل هر مهارت دیگری به آموزش و تمرین نیاز دارد.

در اینجا به راهکارهایی که باعث افزایش و تقویت می شود اشاره شده است :

مثبت اندیشی

بسیاری از افراد هستند که به همه چیز نگاه منفی دارند و در هر موضوعی نیمه خالی ليوان را نگاه می کنند. سعی کنید همیشه نگاه زیبا داشته باشید. به زیبایی های هرچقدر بی اهمیت و نکات زیبای زندگی مثل سلامتی، خنده ی از ته دل یک کودک، دیدار با یک دوست، صدای آب، زیبایی طلوع و غروب خورشید، نگاه به گل ها، طبیعت و…. متمرکز شوید.

توجه داشته باشید که هرچه در ذهن شما درحال گذر است در زندگی تأثیرگذار است و آن را به دست خواهید آورد. پس هميشه مثبت اندیش باشید و فقط جنبه زیبای آن را ببینید.

تغییر زاویه

در باورها و انجام کارهای خود متعادل باشید. زمانی که شما بدون درنظر گرفتن نظر دیگران روی افکار و باورهای خود اصرار می کنید مطلق اندیش می شوید باعث ایجاد تعارض و رفتارهای واکنشی  می شوید. همین طرز رفتار کردن منشأ استرس و ناآرامی هستند.

صبور باشید و با نگاه دیگری به مسائل نگاه کنید و همچنین با شوخ طبعی هم می توانید تنش ها را دور کرده و نظرات خود را ابراز کنید.

استراحت ذهنی و آرامش

مکان هایی هستند که با رفتن به آنجا و یا انجام کارهایی احساس آرامش و لذت خواهید داشت. اگر شرایط رفتن را ندارید چشم های خود را بسته و خود را در یک مکان آرام، زیبا با تمام جزئیات تصور کنید. به طوری که همه چیز را مثل نور، نسیم و صداها را کاملاً حس کنید.

زندگی در لحظه

زندگی در گذشته و یا فکر کردن به آینده باعث ایجاد استرس و نگرانی می شود و نه تنها هیچ کمکی نمی کند بلکه تنها زمان و فرصت زندگی کردن را هم از شما می گیرد. برای آرامش ذهن باید در لحظه و زمان حال زندگی کنید.

زمانی برای خود

سعی کنید حتماً برای خود زمان بگذارید و کارهایی انجام دهید که از آن لذت ببرید. بيرون بروید، قدم بزنید و از زیبایی ها، صداهای آرامبخش لذت ببرید. انجام این کارهای لذتبخش و اختصاص زمان برای خود در بازیابی انرژی و رسیدن به آرامش بسیار مؤثر و کمک کننده است.

دوست داشتن خود

دوست داشتن خود باعث احساس راحتی، افزایش اعتماد به نفس، آرامش ذهن می شود. خودتان را باور داشته باشید. به خودتان ارزش و احترام بدهید و در گفتگوی درونی خود از جملات مثبت و پراز امید و انگیزه استفاده کنید.

تعیین هدف

تعیین هدف مشخص، روشن و قابل دسترسی و واقعی در زندگی با درنظر گرفتن محدودیت ها و یا توانایی های خود باعث ايجاد امید و انگیزه می شود. توجه داشته باشید که اگر اهداف شما دور از دسترس و خیالی باشند باعث استرس در شما می شود.

نفس عمیق

یکی از راهکارهایی که سریع آرامش را به شما باز می گرداند نفس عمیق است. زمانی که روی نحوه ی دم و بازدم خود تمرکز می کنید حواس شما از استرس ها و نگرانی ها پرت خواهد شد. نفس عمیق برای سکوت باعث خروج استرس ها شده و آرامش را به شما برمی گرداند.

موزیک

سبک‌ موسیقی مهم نیست. مهم آرامش بخش بودن آن است. توجه داشته باشید که در یک موسیقی آرام احساس، نوسانات صدا تأثیر مثبتی بر روح و روان می گذارد و امواج مغزی را از حالت تلاطم به حالت آرامی می رساند و باعث کاهش استرس هم می شود.

ماساژ

بسیاری از افراد هستند که با ماساژ به آرامش می رسند. ماساژ گرفتن قسمت های خاصی از بدن مورد توجه است. تحریک عصبی قسمت هایی از بدن با فشار کم باعث کاهش استرس و آرامش بیشتر می شود.

پذیرش

پذیرش بحران های ناگهانی و مواردی که خارج از کنترل و اختیار مثل اتفاقات غیر منتظره در زندگی است یک امر مهم و اساسی برای آرامش است.

صداقت و روراستی

زمانی فرد دچار مشکل خواهد شد که طبق حرف و دلخواه خود کار نمی کند. گاهی راه انتخابی خود با راه پیشنهادی توسط جامعه ویا اجبار متفاوت است. شما باید توانایی تعادل بین انتخاب خود و جامعه را داشته باشید و بهترین انتخاب ها را داشته باشید. رسیدن به راه حل ها جهت ایجاد تعادل در اهداف درون و راه انتخابی شما در رسیدن به آرامش ذهن بسیار مؤثر است.

گذشت

گذشت و بخشش به معنای مقابله با احساسات منفی دارای یک احساس خوب و کینه و انتقام باعث ایجاد استرس و عصبانیت می شود. درواقع شما با بخشش و گذشت برای خود ارزش قائل هستید و خودتان را لایق آرامش می دانید.

ارتباط

یکی از بهترین لحظات زمانی است که در کنار افراد مورد علاقه ی خود هستید. هر زمانی که دچار احساس نگرانی شدید به ديدار یک فرد امن و دوست داشتنی زندگی خود مثل دوست یا یکی از افراد خانواده بروید و با او درمورد استرس یا نگرانی خود صحبت کنید.

عجول نباشید

 زمانی که برای رسیدن به خواسته های خود عجله داشته باشید دچار فشار روانی خواهید شد. صبور باشید و از لحظات زندگی خود لذت ببرید.

مقایسه خود با دیگران ممنوع

زندگی شما فقط باید با خودتان مقایسه شود. موضوع مهم و اساسی این است که شما در زندگی خود خواهان چه چيزهايی هستید و فقط الگوهای هر فردی نسبت به شرایط، امکانات و تجربیات با دیگران متفاوت است. پس کاملاً روی راه زندگی خود متمرکز شوید.

 پرهیز از سرزنش و قضاوت

شکست به هیچ عنوان ناتوانی و آخر راه نیست. دربرابر چالش ها و مشکلات و مسائل زندگی منعطف باشید. زمانی که دچار شکست شدید به هیچ وجه خود را سرزنش نکنید بلکه سعی کنید که آن را بررسی کنید و از شکست خود برای یادگیری، تجربه برای ادامه مسیر و یا شروع دوباره برای دستیابی به موفقیت کمک بگیرید.

تغذیه مناسب

بعضی از مواد غذایی هستند که در ایجاد آرامش تأثیرگذار است. خوراکی هایی مثل چای سبز، شکلات تلخ، عسل و… و همچنین جویدن آدامس هم به ايجاد آرامش و کاهش استرس کمک می کند. برای آرامش نیازی به مکان یا کار خاصی نیست بلکه فقط در یک مکان آرام بنشینید و با انجام مدیتیشن به آرامش برسید.

دیدگاهتان را بنویسید