قدرت اراده - معصومه دارابی نیا

فهرست مطالب

قدرت اراده چیست؟

قطعاً تا کنون برای شما هم اتفاق افتاده است که بخواهید کاری را انجام دهید و ایده ای را عملی کنید اما اراده ی انجام آن را نداشته باشید. در دوره ی رایگان قدرت شناخت و انتخاب درست از معصومه دارابی نیا  صحبت شده است. که عمل به آنها کمک شایانی به تقویت قدرت اراده و انگیزه در راه رسیدن به خواسته ها و موفقیت شما می کند.

انسان مجموعه ای از خواستن ها و توانستن ها است و همواره اهداف و خواسته های زیادی دارد. اما اگر نتوانند در راستای اهداف و خواسته های خود کاری کند می توان گفت که او فردی بی اراده است و باید اراده ی خود را تقویت کند تا بتواند با اراده و تلاش به خواسته های خود دست یابد و تغییرات بزرگی در زندگی خود ايجاد کند.

اگر انگیزه و قدرت اراده در انسان قوی باشد از موانع، مخالفت ها و شکست ها هراسی ندارد و با وجود تمام ناملایمات برای رسیدن به اهداف تلاش می کنند.

راهکارهای تقویت قدرت اراده

مصمم بودن در تصمیمات

اگر تصمیمی می گیرید مصمم بمانید. تصمیمات شما مشخص کننده ی جهت شما در زندگی است. مصمم بودن به شما کمک می کند حتی در صورت مواجه شدن با موانع و چالش ها به مسیر خود ادامه دهید. تصمیمی که با اراده گرفته شود بسیار محکم و قوی است و در زمان سختی و مشکلات مسیر انگیزه و تمرکز را حفظ می‌کند و باعث پایبندی به تصمیم در هر شرایطی می شود.

شناسایی علت

قدرت اراده با احساسات تغذیه و تقویت شده و انگیزه ای برای ادامه و تلاش است. برای پررنگ نگه داشتن اراده و انگیزه باید یک دلیل که همان علت انجام کار و تصمیم شماست، داشته باشید.

شجاع باشید

یکی از بزرگترین و قوی ترین دشمنان و یا حتی قاتلان تصمیم گرفتن، ترس ها می باشد. زمانی که شما برای رسیدن به اهداف خود در تصمیم گیری هایتان با اراده و مصمم هستید بالاترین عملکرد را دارید و همین باعث جلوگیری از مداخله ترس با اراده می شود. پس در تصمیم گیری ها و اعمال خود شجاعت داشته باشید و با ترس های خود روبرو شوید.

کنترل استرس و نگرانی

یکی از راهکارهای افزایش قدرت اراده و مصمم بودن مدیریت و کنترل استرس است. با استرس، احساسات منفی در مغز آزاد شده و باعث کاهش و تضعیف قدرت عزم و اراده و انگیزه می شود. درنتيجه برای افزایش قدرت اراده با استفاده از روش های موجود برای کنترل استرس و همچنین مدیتیشن، استرس‌ مضر خود را کنترل کنید.

تشویق و وفاداری به اهداف و برنامه

باتوجه به مطالعات انجام گرفته استفاده و تکرار عبارات تأکیدی و انگیزشی باعث تقویت قدرت اراده و خودکنترلی می شود. خودکنترلی باعث تشویق و وفاداری به طرح و اهداف و موفقیت می شود.

خواب کافی

طبق توصیه ی پزشکان باید 8 ساعت خواب کافی شبانه داشته باشید. خواب کمتر ناشی از استرس، روابط و یا تفریح باعث تهی کردن انرژی می شود. کاهش انرژی می تواند باعث کاهش اراده شود. پس خواب کافی و مناسب داشته باشید تا اراده ی قوی خود را حفظ کنید.

تأخیر در خوشحالی

این به معنای این است که مصمم باشید تا زمانی که کاری که باید انجام دهید را ندادید پاداش و خوشحالی خود را به تأخیر بیندازید. برای انجام هرکاری برای خود پاداش و جایزه هرچقدر کوچک درنظر بگیرید. این به نظم و تقویت اراده شما کمک می کند.

بهبود تغذیه

حتماً این جمله را شنیدید که هرکسی همان چیزی است که می خورد. این جمله در دوجنبه فیزیکی و جسمی و ذهنی قابل صدق است. رژيم غذایی متعادل، کافی و مناسب داشته باشید. درواقع غذای خوب باعث آزاد شدن هورمون اندورفین می شود. اندورفین باعث ایجاد حس خوب و مثبت می شود که این حس خوب باعث گسترش قدرت اراده و انگیزه و درنتيجه موفقیت می شود.

تمرکز روی مسائل بااهمیت

به تأخیر انداختن عادات بد و بی ربط باعث غلبه کردن به امور منفی می شود. به آن ها نه بگویید و یا وعده بعدا بدهید. با این کار و تمرکز مسائل مهم باعث قوی تر شدن قدرت اراده و تصمیم خود می شوید که برای موفقیت در زندگی مسئله ی بسیار مهمی است.

ورزش منظم

ورزش منظم باعث تقویت جسم و ذهن می شود. ورزش روزانه و منظم قدرت اراده، مصمم بودن، روحیه و انگیزه را افزایش داده و استرس و احساسات منفی را کاهش می‌دهد.

استراحت کافی

قدرت اراده مثل یک ماهیچه که با ورزش قوی می شود،قدرت اراده هم از طریق خودکنترلی و انجام کارهای مربوط به تقویت اراده قوی می شود. هرازگاهی با انجام دادن کارهای لذت‌بخش به خود استراحت داده تا نیروی خود را حفظ کنید.

تصور کردن مصمم بودن

توجه داشته باشید که ذهن قادر است که چیزی را تصور و احساس کند و اگر تصور کنید که در یک کاری مصمم هستید احتمال انجام آن در دنیای واقعی خیلی زیاد است. بنابراین همراه با تلاش خود را در سطح بالا و یا اینکه انگار به هدف خود رسیدید تصور کنید. این باعث همسانی بین تصورات و کارهای شما می شود.

عادات مثبت

زمانی که دچار استرس و نگرانی می شوید امکان اینکه بخواهید به عادات قبل خود برگردید خیلی زیاد است. این عادات می تواند مثبت یا منفی باشد. عادات خوب و مثبت زمانی که شما به چالش ها و مشکلات روبرو هستید می تواند شما را پرقدرت نگه دارد. پس عادات مثبت خود را تقویت کنید.

مبارزه با افکار منفی

قدرت اراده و انگیزه با افکار منفی ضعیف و یا حتی نابود می شود. برای رفع افکار منفی هرزمانی که یک فکر منفی دارید با فکر کردن به یک مورد مثبت و خوشایند آن را کمرنگ کنید و ازبین ببرید. این موارد باعث کنترل افکار در شما می شود.

تمرین و تکرار

یکی از دلایل موفقیت ورزشکاران حرفه ای تمرین زیاد و مداوم است. برای موفقیت و تمرین قدرت اراده و انگیزه حرفه ی خود را تمرین کنید. عزم و اراده قوی با خود انگیزه و تلاش دارند.

دیدگاهتان را بنویسید